Adio semifinale…

După ce a spulberat echipa Spaniei, naţionala feminină de handbal a României a fost de nerecunoscut în partida cu Ungaria, tocmai într-un meci extrem de important care decidea una din semifinalistele campionatului European. Vrând-nevrând, naţionala lui Tadici a dezamăgit şi a întristat în acelaşi timp iubitorii de handbal, şi nu numai, din întreaga Românie. Greu de explicat a fost evoluţia mai multor jucătoare precum Curea, Meiroşu, Manea, Ungureanu, Brădeanu, Stanca, Geiger şi  chiar Nechita, care a înscris şase goluri.
Doar şapte goluri a marcat România în repriza a doua. Puţin, foarte puţin…
După un început excelent, 5 – 2 în minutul 7, şi 7 – 4 în minutul 12, nimeni nu credea că la final, echipa naţională a României avea să fie umilită de Gorbicz, Kiss şi coechipierele lor cu şase goluri diferenţă. La 5 – 2, Curea a executat lamentabil o aruncare de la 7 metri, la 4-5 metri peste şi pe lângă poartă!!! Puţinii suporteri din Sala Sporturilor de la Novi Sad, precum şi milioanele de telespectatori din România, au sperat şi au fost bucroşi timp de 24 de minute: echipa lui Tadici, cu Cristina Neagu în mare formă, conducea cu 10 – 8. Apoi a venit dezastrul. Jucătoarele tricolore au avut şi ghinion, au aruncat mingea în bare de şapte ori, şi au făcut-o mare pe portăriţa Eva Kiss, care la 32 de ani a făcut meciul vieţii ei…  Pase la adversar, pase în aut, ratări incredibile, greşeli puerile în apărare, au dus Ungaria spre victorie, şi implicit într-una din semifinale. Este foarte greu de înţeles ca la acest nivel, o echipă să înscrie într-o repriză numai şapte goluri, aşa cum a făcut-o naţionala României în repriza secundă cu Ungaria…
Astă seară, meci cu Germania pentru locurile 5-6
Acum, pentru naţionala României mai este doar şansa de a se bate pentru locurie 5-6. În această seară România va juca contra Germaniei, ecipă de care a fost învinsă în pregătiri cu un neverosimil 8 – 30!!! Marţi, Germania a produs marea surpriză a Campionatelor Europene învingând Muntenegru la şapte goluri diferenţă: 27 – 20!
România este favorită în partida cu Germania
Echipa naţională a României este favorită la casele de pariuri cu o cotă de 1,85, în timp ce nemţoaicele au pentru victorie cota de 2,30. Pentru Germania – România cota la dubla 1X este de 1,83, iar pentru X2 este 1,53.

Grupa a II-a
Iată rezultatele înregistrate marţi în grupa a doua de la Campionatul European feminin de Handbal: Ungaria – România 25 – 19
Germania – Muntenergru     27 – 20
Spania – Rusia     25 – 25