Doliu imens la FC Argeș! Un fundaș din perioada de aur s-a stins din viață!

0

Nicolae Vulpeanu, fundașul FC Argeș care a făcut parte din primul XI în primul meci internațional al echipei din Trivale, a încetat ieri din viață la vârsta de 83 ani. Cu două sezoane la activ, între 1966 și 1968, Vulpeanu a fost folosit în trei meciuri, din care și în cel contra celor de la Ferencvárosi Torna Club, etapă în care a fost imortalizată una dintre cele mai cunoscute imagini cu Nicolae Dobrin și echipa din Trivale.

Pe 20 Septembrie 1967 era imortalizată una din cele mai cunoscute imagini din istoria clubului nostru, cadru surprins în meciul FC Argeș – Ferencvárosi Torna Club

Era turul primei runde a Cupei Orașelor Târguri, actuala UEFA Europa League, și Argeșul învingea cu 3-1 formația maghiară, în fața a 22.000 de fani. Erau atât de mulți fani, că aceștia stăteau și pe tabela de marcaj.

Alb violeții au deschis repede scorul prin Radu Jercan în min. 2, pentru ca în min. 19, Flórián Albert, cel ce avea să primească Balonul de Aur în acel an, să egaleze situația pe tabelă. Chiar înainte de pauză, Szőke István a văzut cartonașul roșu, lăsându-și echipa în 10.

Antrenorul nostru, Ion Bălănescu i-a motivat la pauză pe băieți, astfel că după numai 3 minute de la reluarea partidei, Nicolae Dobrin a punctat pentru 2-1, iar în min. 54, Viorel Kraus închidea tabela la 3-1, aducând Argeșului o victorie de palmares, în fața unei echipe de temut. Ungurii câștigaseră trofeul cu 3 ani în urmă și aveau să ajungă în finală în acel sezon.

Primul XI: Coman Narcis, Popescu Ioachim, Barbu Ion, Stelian Ilie, Vulpeanu Nicolae, Prepurgel Ion, Olteanu Constantin, Kraus Viorel, Ţurcan Mihai, Dobrin Nicolae, Jercan Radu Antrenor: Ion Bălănesc

Urmărește știrile Obiectiv de Argeș și pe pagina de Facebook, pe grupul Ziar Obiectiv – Știrile Argeșului, pe Google News, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp

Get real time updates directly on you device, subscribe now.