Simona Halep e în semifinale la New Heaven

Jucătoarea română de tenis face din nou senzaţie în circuitul WTA.

Simona Halep (21 de ani) se îndreaptă cu paşi siguri spre cel de-al patrulea trofeu din acest an.

Constănţeanca de pe locul 23 în lume s-a impus azi-noapte, în sferturile de finală de la New Heaven, în faţa rusoaicei Ekaterina Makarova.

Simona a câştigat partida cu scorul de 6-1, 7-6 (6), într-o oră şi 22 de minute, meciul fiind întrerupt de ploaie la 1-1 în setul al doilea.

În semifinale, Simona va încrucişa racheta cu daneza Caroline Wozniacki. Fostul lider mondial a trecut de americanca Sloane Stephens şi pare în mare formă la New Heaven, turneu dotat cu premii în valoare de aproape 700.000 de dolari.

În cealaltă bătălie pentru un loc în finală se vor duela două cehoaice: deţinătoarea trofeului, Petra Kvitova, şi Klara Zakopalova.

Simona Halep şi-a asigurat deja 200 de puncte WTA şi cu un premiu de 33.250 de dolari.

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Comentariile sunt închise trackbacks dar pingback-urile sunt posibile.